İçindekiler

Site Dışı SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO nedir, nasıl yapılır? sıralamasını iyileştirmek için bir web sitesinin dışında uygulanan SEO taktiklerini ifade eder. Bu taktikler genellikle bağlantı kurma, misafir gönderme, sosyal medya pazarlaması ve daha fazlasını içerir. 

Site dışı SEO’nun amacı, arama motorlarının ve kullanıcıların sitenizi daha güvenilir ve yetkili olarak görmesini sağlamaktır. 

Başarılı bir SEO stratejisinin temel parçalarından biridir

Site Dışı SEO Ne Demektir?

Site dışı SEO’yu sitenizin itibarını oluşturmak olarak düşünebilirsiniz. Günümüzde son derece itibarlı web siteleri, arama motorlarının daha fazla Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirliğe sahip olduklarını düşündükleri için daha iyi sıralanma eğilimindedir. Site dışı SEO unsurlarını göstermenin en iyi yollarından biri, geri bağlantılar, incelemeler ve öneriler gibi sayfa dışı SEO faktörleridir. Sizlerde İzmir SEO ajansı önderliğinde belirlenen site dışı SEO hizmetlerinden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Alanında uzman kurumsal SEO ajansı ile birlikte çalışmanın faydaları anlık olarak deneyimleyebilirsiniz.

Site Dışı SEO Teknikleri Nelerdir?

Web siteler üzerinde yapılacak olan her türlü işlemlerin bir listesi olduğu gibi site dışı SEO tekniklerinin de bir sırası bulunmaktadır. Her bir sıranın kendine has belirlenmiş kriterleri bulunmaktadır. İzmir SEO uzmanı önderliğinde hazırlanmış olan bu başlıklarla sizlerde web sitelerinizi en üst sıralarda konumlandırabilirsiniz. Dilerseniz alanında uzman kurumsal SEO uzmanları ile birebir görüşebilir ve işletmeniz web sitesi için de bu hizmeti kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

Özgün ve Kaliteli İçerik

Özgün ve kaliteli içerik her ne kadar site içi SEO olsa bile aslında bu kriter tamamen site dışı SEO kriterlerinden bir tanesidir. Öyle ki günümüzde aktif bir şekilde hizmet eden arama motoru botları bir içeriğin alıntı olup olmadığını çok net bir şekilde anlamaktadır. Alıntı olarak işaretlenen sayfalar arama motoru sıralamalarında geri planlarda olurken aynı zamanda diğer sayfalarının sıralamalarını da geri plana çekmektedir. Bu sebepten ötürü sizlerde web sitenizde bir site dışı SEO yol haritasını izlerken sitenizde bulunan içeriklerin özgün ve kaliteli olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için güzel ve kaliteli bir şekilde çalışan SEO intihal sitelerinden kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. Tekrar değinmek gerekir ki sitenizde bulunan içerikler özgün olduğu kadar aynı zamanda SEO tekniklerine de hâkim olmalıdır. Aksi takdirde içeriklerinizden beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi kriterleri de site içi SEO olarak değerlendirilse de İzmir SEO ajansı tarafından site dışı unsuru olarak kabul edilmiştir. Anahtar kelime analizi yapmak sizleri rakipleriniz ile alakalı ve kendi SEO süreçlerinizi oluşturmak için oldukça önemlidir. Anahtar kelimeleri yerinde ve doğru bir şekilde analiz etmek sitenizi en doğru kullanıcılar ile bir araya getirecektir. Bu sayede sitenizden oldukça yüksek kaliteli geri dönüşler almanız mümkündür. Bu analizleri doğru bir şekilde yapmak için İzmir SEO Uzmanından yardım alabilirsiniz. Alacağınız yardımlarda web siteniz sektörde en yaygın kullanılan minimum 3 SEO programı eşliğinde taranacak ve gerekli işlemler özenle hazırlanacaktır. 3 farklı programdan ortak bir çıktı alınana kadar yapılan analizler sayesinde alınacak en doğru sonuçlar içine en doğru hamleleri belirlemek son derece kolay olacaktır. Bu sayede kurumsal SEO işlemleri oldukça hızlı bir şekilde geri dönüşler verebilecektir.

– Detaylı Rakip Analizi

Detaylı rakip analiz yapmak anahtar kelime analizi ile birlikte karşınıza çıkmış olan rakiplerinizin ürünlerini, stratejilerini, zayıf yönleri hakkında çok daha fazla bilgi edinme sürecidir. Rakip analizi doğru bir şekilde yapıldığında iş akışı ve kendi stratejilerinizin gerçekleşmesi için birçok yönden faydası bulunacağı bu yöntemi dilerseniz alanında uzman İzmir SEO ajansı sizin için titiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı rakip analizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur:

  • Sektörünüzde var olan rekabetçi ortamı iyi bir şekilde anlayın,
  • Farklı rakiplerinizi farklı açılardan analiz edin,
  • Mevcut konumuzu ve eksiklerinizi ortaya koyun

Yukarıda sizlere verilen başlıkları yerine getirirken sadece dış SEO metriklerini değil aynı zamanda site içi SEO metriklerini de incelemenizde oldukça fazla yarar vardır. Bu sayede rakiplerinizin eksiklerini çok daha iyi bir şekilde analiz edebilirsiniz. Kurumsal SEO aşamasında rakiplerinizin önüne geçerek çok daha kolay bir şekilde belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkabilirsiniz.

– Sosyal Medya

SEO süreçleri tek başına sadece web sitenin dijital olarak bir arama motoruna yönelik olarak optimize etmek değil, alanında uzman SEO ajansına göre SEO süreçleri kullanıcı ve arama motorlarını yeterli düzeyde bilgilendiren kapsamlı bir site yapmaktır. Bu sebepten ötürü tarafımızdan alacağınız hizmetlerin tamamında siteleriniz sadece arama motorlarına yönelik olarak değil aynı zamanda kullanıcılar için de optimize de edilecektir. Siteniz optimize edilirken sadece kendi bünyesinden değil aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin vakit geçirdiği yerler de hedeflenmelidir. Bu hedeflemeler genel olarak Sosyal Medya araçlarından geçmektedir. Günümüzde insanlar günlerinin büyük çoğunluklarını sosyal medyada geçirmektedir. Bu sebepten ötürü sitenizde var olan linkleri ve içerikleri sosyal medyada yayınlayarak bu kaynaklardan trafik çekebilirsiniz.

– Google Search Console

Google Arama’nın sitenizi dizine ekleme, tarama ve yayınlama işlemlerini tüm yönleriyle yönetmenize yardımcı olacak en kullanışlı araçlardan bir tanesidir. Search console ile birlikte Sitenizde herhangi bir Google Arama manuel işlemi olup olmadığını kontrol edin. Bir sitenin manuel işlemi varsa, o sitenin içeriğinin bir kısmı veya tamamı Google arama sonuçlarının dışında tutulur. Manuel İşlem Raporları size sorunları, sitenizin neresinde olduklarını ve daha fazla bilgiyi nerede bulabileceğinizi gösterir.

Sitenizdeki içeriği Google arama sonuçlarından hızla kaldırmak için kaldırma aracını kullanabilirsiniz. Başarılı talepler yalnızca yaklaşık altı ay sürer. Bu süre, içeriğin görüntülenmesine izin veren veya içeriği kalıcı olarak kaldıran bir çözüm bulmanız için size zaman tanır. Web sitenizi bir alandan veya alt alandan diğerine taşıdığınızda, adres değişikliği aracı Google’a değişikliğinizi bildirir ve Google arama sonuçlarını eski sitenizden yeni sitenize taşımanıza yardımcı olur.

Yapılandırılmış veri uygulamalarıyla ilgili sorunları kontrol edin. Zengin Sonuç Durumu raporu, Google’ın sitenizden hangi zengin sonuçları okuyabildiğini ve okuyamadığını size gösterir. Sayfalarınızın zengin sonuçlar olarak görünmesini engelleyen hatalar, görüntülemenizi sınırlandırabilecek uyarılar ve sorunları nasıl ayıklayacağınız ve çözeceğiniz hakkında bilgiler bulacaksınız.

– Google Analytcs

Google Analytics, web sitenizdeki ziyaretçileri izlemek ve analiz etmek için kolay ve ücretsiz bir yol sunar. Her ay binlerce hatta milyonlarca ziyaretçiniz olabilir, ancak onlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız bu ziyaretçiler pratikte anlamsızdır. Güçlü web analitiği ve raporlama araçlarıyla Google Analytics, ziyaretçilerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza ve onları potansiyel olarak müşterilere dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Google Analytics, ziyaretçi sayısını izlemeye ek olarak, web sitenizin nasıl performans gösterdiğine ve hedeflerinize ulaşmak için neler yapabileceğinize ilişkin önemli bilgiler sağlar. Web sitenizin ne kadar trafik aldığından, bu trafiğin nereden geldiğine ve ziyaretçilerin nasıl davrandığına kadar her şeyi takip edebilirsiniz. Hatta, bilinçli iş kararları almanıza yardımcı olması için sosyal medya etkinliklerini izleyebilir, mobil uygulama trafiğini takip edebilir, trendleri belirleyebilir ve diğer veri kaynaklarını entegre edebilirsiniz.